Príklad prvý jednoduchý program v Jave

Tu prejdeme od teórie k praxi a krok za krokom vám ukážeme, ako nastaviť IDE a spustiť prvý program.

Stiahnutie a inštalácia prostredia IDE

Najprv ste si museli vybrať IDE, s ktorým chcete pracovať, ak ste to ešte neurobili, môžete si prečítať tento článok, ale je tu jedna vec, ktorú som v ňom nespomenul - Jetbrains poskytuje úplne bezplatnú verziu IDEA Community bez časového obmedzenia používania, má o niečo menej funkcií ako platená verzia, ale pre začiatočníka je to nepodstatné, pretože tie funkcie navyše aj tak nevyužijete.

Ako ste si možno domysleli, v tomto článku použijem ako príklad IDEU a najprv si ju musíte stiahnuť, tu je odkaz na IDEU https://www.jetbrains.com/idea/download , kde si môžete stiahnuť bezplatnú aj platenú verziu a prečítať si o ich rozdieloch.

Teraz, keď ste si stiahli IDE, musíte ho nainštalovať, Pri výbere cesty, do ktorej sa má nainštalovať, odporúčam ponechať predvolenú cestu, pretože pri nastavení vlastnej cesty sa niekedy vyskytnú chyby. Potom odporúčam vykonať nastavenia podľa nasledujúceho obrázka.

Intellij IDEA inštalácia

Vytvorenie projektu

Po nainštalovaní IDE musíme vytvoriť náš prvý nový projekt, kliknite na nový projekt, zobrazí sa nové okno a zmeňte názov projektu a vyberte možnosť Stiahnuť JDK, potom v okne nič nemeňte a kliknite na Download, ako je zobrazené na obrázku nižšie.

Intellij IDEA nastavení a vytvoření projektu

Vytvorenie triedy

Už sme si stiahli a nainštalovali IDE a chceme začať písať ten najbrilantnejší kód na svete práve teraz, ale napriek tomu, že sme vytvorili projekt, pred nami zíva prázdnotou a nemáme kam písať kód. Dôvodom je, že java je objektovo orientovaný jazyk (OOP). Môžete si prečítať tento článok, aby ste sa dozvedeli, čo je to OOP, ale aby sme nemuseli ísť hlbšie do Javy, budete vytvárať triedy, a tie (súbory) budú navzájom prepojené vo vytvorenom projekte, takže na začiatok v ľavom paneli uvidíte obsah priečinka vášho projektu, kde by mal byť automaticky vytvorený prázdny priečinok src, na ktorý by sme klikli pravým tlačidlom myši a vytvorili novú triedu, pomenovali ju v okne

Vytvorenie prvého programu

A teraz nastala dlho očakávaná chvíľa predstaviť svetu nového programátora. O niečo nižšie som uviedol príklad aplikácie, s ktorou začínali úplne všetci programátori, a tak pochopíme krok za krokom.

Po zhliadnutí kódu sa môžete spýtať, na čo slúži riadok "public static void main (String[] args)", no aby som nezachádzal do detailov, v skratke programu presne poviete, čo sa tu nachádza a kód, ktorý sa v týchto uzatváracích {} má spustiť, robí sa to preto, aby v projektoch, kde je niekoľko tried, program pochopil, kde má začať čítať kód a v akom poradí, túto konštrukciu možno použiť len v jednej nadradenej triede.

Ďalší riadok je "System.out.println("Hello world!");" Ako ste si už možno domysleli podľa slova println(print line), hovoríme programu, aby vypísal text Hello world! Kliknite na zelený trojuholník vpravo hore a gratulujem, ste napísali a spustili svoj prvý java program!

První program v jevu

Ako začať programovať?

Úvod do programovania pre každého bez prechádzajúcich znalostí.

Stiahnite so náš ebook teraz výnimočne zdarma!!!

Cicso Lab v Bratislave

Mohlo by vás zaujímať:

Java TeamLeader Pripravený pomôcť.

Java TeamLeader

Online kurz programovania v Jave

Školenie-java-pre-začíatočnikov

Programovanie nie je ťažké! Kódenie vlastných appiek v nástroji Java je veľká zábava. Do konca leta programujete vy sami alebo vaše bystré deti svoje prvé appky

Ako začať programovať?

Ako začať programovať?

Úvod do programovania pre každého bez prechádzajúcich znalostí. Stiahnite so náš ebook teraz výnimočne zdarma!!!

Ovládnite GIT a GitHub z príkazového riadku ako hacker

Školenie-java-pre-začíatočnikov

Vyhraďte si deň-dva a naučte sa pracovať s GITom tak, že vám vaši kolegovia budú pozerať cez rameno, ako to do pekla robíte... od úplných základov cez praktické príklady.

7dňová výzva programovania Webu

7dňová výzva programovania Webu

Budete vedieť vytvárať pekné weby koncom budúceho týždňa? Áno, dá sa to! Radi vám s tým pomôžeme. Stačí prijať Sedemdňovú výzvu a rezervovať si tento kurz