Aký je najlepší notebook/laptop na programovanie?

Keď som pred vyše 20timi rokmi začínal z programovaním, tiež som potreboval poradiť od skúsenejších. Preto by som vám rád poskytol praktický výcuc z toho, aký počítač je podľa Java Team Leadera (mňa) vhodný pre začínajúceho programátora. Totiž z filmoch o IT maniakoch by sa mohlo zdať, že programátorom stačí starý 40-ročný počítač bez skrinky s CRT monitorom (to boli tie krabicové monitory) a s klávesnicou, ktorú vytiahli z pod tanku. Pravda je trochu iná.

Notebook pre začínajúceho programátora študenta do 600 eur

V tejto cenovej kategórií by som nepozeral na značku, ale dal si laptopy / notebooky vyfiltrovať podľa parametrov. Zvolil taký, ktorý má najlepší možný procesor Intel Core 3 alebo Intel Core 5. Osobne, určite radšej by som zvolil Intel oproti AMD. Mal som niekoľko AMD a práve na základe týchto skúseností to tvrdím.

Určite by som si zistil, kapacitu pamäte RAM a maximálnu možnú kapacitu pamäte RAM, keďže lacnejšie notebooky mávajú aj obmedzenú maximálnu kapacitu pamäte RAM. Verte mi, že pod 4GB RAM nechcete pracovať pod Windows 10. Verte mi, že nechcete....

Potom by som sa zameral na HDD/disk... jednak jeho kapacitu, jednak zbernicu pripojenia (to je tá diaľnica, cez ktorú budú prúdiť všetky dáta smerom na disk). A tiež buď by som vybral buď rýchly a kvalitný alebo si nechal peniažky na okamžitý upgrade po kúpe.

Aký je najlepší notebook?

Neboli by predsa len nejaké odporúčané značky?

Ako som písal, podľa značiek by som si v tejto cenovej kategórií nevyberal. No asi by som zvolil nejaký notebook od firmy Lenovo, alebo možno HP notebook. V Japonsku som videl krásne malé notebooky od HP, ktorú mali moji kolegovia v kancelárií a celkom ma to chytilo, sú dostupné aj u nás. Je to skôr osobná preferencia.

Je bazárový notebook (zo sekáču) vhodný pre začínajúceho programátora?

Môj názor na základe skúseností je, že ak vám je to cenovo umožnené, tak v dnešnej dobe radšej siahnutie po novom počítači ako ojazdenom. Pretože dostávate nové komponenty, ktoré majú (minimálne) perspektívu toho, že vydržia pár rokov aj keď ich budete denno-denne ničiť.

Dostávate novú batériu, čo vôbec nie je na zahodenie, aj keby mala fungovať len ako UPS – ochrana voči výpadku elektrického napájania.

Máte nové čisté (v tejto cenovej kategórií predpokladám) Windowsy. Zavíriť Windows je veľmi ľahké, a je super začínať s čistým štítom.

Je lepší na programovanie Linux alebo Windows?

Napriek tomu, že mám Linux veľmi rád, odporúčam vám na začiatok začať programovať na platforme Windows. Hlavne z dôvodu, že to pre vás bude jednoduchšie.

Uvediem príklad. Môj podriadený programátor jedného dňa prišiel do práce na svojom notebooku, na ktorom mal nainštalovaný Linux. Nato, aby sa pripojil na Wi-Fi, potreboval čosi pogoogliť, a asi pol hodinku času. Niečo nezafungovalo, bolo treba mierne upraviť sieťovú konfiguráciu a reštartnúť sieťového démona. Po vyčerpávajúcej pol hodinke to nakoniec vyšlo. Jeho dobrý pocit vystriedala únava a chuť doplniť energiu sladkou tyčinkou tak, aby bol ready na „skutočnú“ práci.

Ako píšem, napriek tomu, že je Linux moja srdcovka, a využívam ho na severy každý deň a spolieham sa na neho aj pri každodennom firemnom poskytovaní biznis riešení u rôznych zákazníkov, ako desktop pre programátora nie je efektívnejší ako Windows alebo ako Apple.

Jednoducho Linux ako sever je úžasný, je to úplne iná liga. Ale ako desktop, ehm... radšej nie, pokiaľ nemáte veľa voľného času a množstvo energie. Ak chcete operačný systém založený na UNIXe z peknou grafikou, tak potom odporúčam voliť MacBook, ale to je už úplne iná finančná liga ako tá, ktorú spomíname teraz v tejto časti.

Linux alebo Windows?

Notebook pre junior programátora do 1200 eur

V cenovej hladine do 1200 eur je medzi notebookmi celkom bitka. Ja by som preferoval lacnejší Lenovo ThinkPad. Sú to super notebooky, avšak platí, že čím lacnejší ThinkPad zoberiete, tak tým, do neho dostanete horšie aj vnútorné komponenty. Napr. nie až také kvalitné pamäte alebo nie až taký spoľahlivý disk prepojený horším radičom.

Teda, funguje to rovnako ako napr. s BMW. Viete mať BMW radu 1 do 20.000 eur s tým, že dostanete plastový volant, plastovú radiacu páku a „trojhrnček“ pod kapotou bez výkonu, poriadnej navigácie, vyhrievaných sedadiel a palubného počítača... Keď si priplatíte za kvalitné BMW napr. rady M3, tak dostávate úplne inú pesničku.

Napriek tomu, by som volil Lenovo ThinkPad napr. rady E 15 palcový v čo možno najlepšej konfigurácií. Nechal by som si trochu peniažkov nato, aby som ho hneď po kúpe natrieskal najvyššou možnou pamäťou RAM a najlepším SSD HDD, ktorý je v rámci finančnej situácie pre vás dostupný.

Notebook pre programátora do 1800 eur

Pri tejto hladine by som odporučil Lenovo ThinkPad napr. rady T, ktorý presne? To už by som nechal na Vás. Thinkpady sú na programovanie úžasné, sám som robil na Lenovo Thinkpade T430s asi šesť až sedem rokov. Majú úžasnú klávesnicu, na ktorej je radosť písať. A výkon... všetko je to zladené ako orchester – nemusíte sa starať o to, že by nejaký komponent bola nekvalitná. Teda nestane sa, že by vás notebook nechal v šichu napr. pri dôležitej prezentácií.

Určite odporúčam takýto notebook po kúpe upgradnúť na čo najvyššiu RAM a HDD SSD. To vám aj z priemerného počítača / laptopu urobí delo.

Je pre programátora vhodnejší 14 palcový alebo 15 palcový notebook?

Napriek tomu, že sám som mal 14 palcový ThinkPad, vidím ako veľmi zaujímavú možnosť naprogramovanie zvoliť aj 15 palcový s numerickou klávesnicou.

V podstate ide o to, že keď aktívne programujete/kódite, hodí sa vám k dispozící aj ten jeden palec aj numerická klávesnica. Čím viac robíte manažérsku prácu a prezentujete pred skupinou ľudí, tým viac oceníte skôr skladnosť a „mrštnosť“ 14 palcového notebooku.

Aký je najlepší laptop?

Notebook pre profi programátora / developera nad 2400 eur

V tejto cenovej kategórií nájdete nejeden Ultrabook. Ak na to máte, tak si kúpte na programovanie MacBook Pro. Je to bomba, na Macu sa dá najlepšie programovať. Napriek tomu, že počítače Apple sú vychýrené tým, že sa na nich dá robiť super grafika, tak sú zároveň aj suverénne najlepšie na efektívne programovanie.

Inými slovami – to čo urobíte na počítači s Windows za 60 minút, urobíte na MacBook pro za 45-60 minút.

Cena programátorských nástrojov pod Apple Macom

Nevýhoda počítača lebo notebooku od Apple je v tom, že je na neho pomerne drahý softvér. Za všetko si platíte. Napríklad program na synchronizáciu súborov z Linuxovým severom na úrovni WinSCP je pod platformou Windows free. Na Macu takýto program jednoducho neexistuje. Najprirodzenejšia cesta je si kúpiť platený program za cca 50 eur, ktorý vám takúto synchronizáciu poskytne

Efektivita programovania na notebooku Apple s externými monitormi

Každopádne bez zaujatia vám poviem, že nie je nič krajšie, ako programovať pod MacBookom s obrovskými USBC monitormi, každý s rozlíšením 4K. Získavate obrovskú plochu, kde si jednak viete pekne rozložiť zdrojový kód a jednak vidíte aj výstupy vašich programov. Je to jednoducho nádherné. A takúto pastvu pre oči a efektivitu programovania som dokázal dosiahnuť aj na dočasne zapožičanom 8 ročnom MacBook Pro 13, ktorý som mal len chvíľu, keď som mal svoj MacBook Pro 15 v servise.

Ešte raz zdôrazňujem, že nie je to tým, že by som bol „Apple pozitívny“. Tieto tvrdenia sa opierajú iba čisto o efektivitu programovania.

Ako začať programovať?

Úvod do programovania pre každého bez prechádzajúcich znalostí.

Stiahnite so náš ebook teraz výnimočne zdarma!!!

Cicso Lab v Bratislave

Mohlo by vás zaujímať:

Java TeamLeader Pripravený pomôcť.

Java TeamLeader

Online kurz programovania v Jave

Školenie-java-pre-začíatočnikov

Programovanie nie je ťažké! Kódenie vlastných appiek v nástroji Java je veľká zábava. Do konca leta programujete vy sami alebo vaše bystré deti svoje prvé appky

Ako začať programovať?

Ako začať programovať?

Úvod do programovania pre každého bez prechádzajúcich znalostí. Stiahnite so náš ebook teraz výnimočne zdarma!!!

Ovládnite GIT a GitHub z príkazového riadku ako hacker

Školenie-java-pre-začíatočnikov

Vyhraďte si deň-dva a naučte sa pracovať s GITom tak, že vám vaši kolegovia budú pozerať cez rameno, ako to do pekla robíte... od úplných základov cez praktické príklady.

7dňová výzva programovania Webu

7dňová výzva programovania Webu

Budete vedieť vytvárať pekné weby koncom budúceho týždňa? Áno, dá sa to! Radi vám s tým pomôžeme. Stačí prijať Sedemdňovú výzvu a rezervovať si tento kurz