Tento článok píše Java Teamleader. Nie, nemusíte sa postaviť, keďže hovoríte so „sudcom najvyššieho súdu“.... Dôvod, prečo to spomínam pre ten, že mám zato, že informácie v tomto článku by mohli byť veľmi relevantné pre ľudí, ktorí len začínajú uvažovať, že sa stanú Java Developerom.
Nie je toho veľa.
Čo sa týka inteligencie, tak stačí byť priemerne inteligentný jedinec. Mám zato, že ani na IT vysokej školy na Slovensku nepotrebujete nadpriemerné IQ.
Je tu totiž jednej dôležitejší faktor – a to vytrvalosť. Presne tak, ako je to v čínskych filmoch o kung-fu. Budete určiť sa a trénovať tak dlho, kým sa nestanete majstrom. Rovnako to platilo aj na vysokej škole (v mojom prípade FIIT STU), kde školu (70% - 80% začínajúcich sa „nedožilo“ titulu Ing.) prešli tí, čo boli zodpovední a vytrvalí a nie tí, ktorí mali najväčšie IQ.
Napriek tomu, že programátor väčšiu svojho pracovného času sedí za počítačom, bez (aspoň) priemerného EQ je veľmi ťažké byť dobrým programátorom. Ide to totiž o to, že ak si nebudete rozumieť s kolegami alebo nebudete chápať ako svet funguje aj v emočnej rovine, tieto nedostatky budú pre vás predstavovať polená pod nohy na ceste za tým, aby ste sa stali programátorom.
Určite by som spomenul jednu vec, ktorá sa ťažko vysvetľuje. Veľmi pekne ju vysvetlil Elon Musk. Ide o AQ alebo Adversity Quotient. V podstate AQ je vlastnosť, cez ktorú máte „otupenú“ schopnosť zvážiť svoje vlastné zlyhanie. Inými slovami, si poviete, sa stanete Java Senior programátorom a pôjdete si za tým. A nezačnete uvažovať spôsobom „to bude veľa roboty, na to nebudem mať čas“, alebo „koľko kníh budem musieť prečítať, to nedám“ alebo „toľko času pri počítači teda tráviť nechcem“ a tak podobne. Zameriate sa na to, že si raz možno vytvoríte webovú appku aj za pomoci Javy a zarobíte na nej napr. milióny a splníte si všetko, po čom ste kedy túžili.
V Bratislave senior programátor v Jave vie zarobiť ako okolo 6.000 - EUR na faktúru plus daň. Napriek tomuto služnému finančnému ohodnoteniu by určite rozhodnutie, či chcete alebo nechcete byť Java Developerom rozhodne nemalo stáť na peniazoch. Musí vás to v prvom rade baviť. Bez toho, aby vás bavilo programovať, to nepôjde.
No v prvom rade, sa treba naučiť programovať. S tým vám radi pomôžeme. Potom sa treba poriadne naučiť Javu, napríklad pomocou našich kurzov, či už online alebo prezenčných. V prípade prezenčných dosahujete lepšie výsledky. Prezenčné kurzy sú drahšie. Najrýchlejší postup je pomocou one-by-one konzultácií, ktoré sú najdrahšie – predstavujú vrchol školiacej pyramídy.
Potom by bolo dobré, aby ste sa zapojili do existujúcej Java online open- source komunity a začali pracovať na malých projektoch. Prípadne, aby ste si sami od seba (!) začali vyvíjať svoje pokusné appky v Jave. Zamerajte sa na to, ako appky robiť stále lepšie, napr. využitím Hibernate s Spring Bootu a kódy aby ste písali čisto pomocou CleanCode.
Ak budete takto trénovať, vytvoríte si portfólio svojich vlastných projektov alebo projektov, na ktorých participujete.
Budete pripravený aby ste si podali prihlášku ako Java Developer. Veľa šťastia!
Úvod do programovania pre každého bez prechádzajúcich znalostí.
Stiahnite so náš ebook teraz výnimočne zdarma!!!