Čo je to Spring Boot?

Spring Boot je framework v Jave, ktorý výrazne urýchľuje tvorbu moderných aplikácií v Jave. Pod modernými aplikáciami v Jave rozumieme väčšinou dátové backendové appky a webové služby v Jave. Spring Boot sa agilne vyvíja komunitou vývojárov.

Webové služby v Spring Boote

Napríklad, keď si chcete v Jave vytvoriť backendovú webovú službu typu REST (Representational State Transfer) na serveri Apache Tomcat vo forme war(ka), alebo prípadne samostatnú mikroslužbu (tzv. mikroservisu) vo forme jar(ka), tak v Spring Boote máte základnú kostru napísanú takmer okamžite! A to sa vyplatí! Stačí na to využiť Spring Boot Inicializátor, ktorý po zadaní vstupných parametrov sám vygeneruje základnú kostru appky.

Ako sa vytvára Spring Boot appka?

Stačí kliknúť na túto adresu: https://start.spring.io a stačí si založiť projekt. Môžete si napr. vybrať „web project“ a vybrať si závislosti – balíčky, ktoré sa vám budú hodiť pri vyvíjaní java appky.

Riešili ste niekedy závislosti libiek javy? Ja áno a veru, nie je to pekný pohľad. V tomto smere Spring Boot všetko rieši za nás. Automaticky spracuje a zároveň aj vyrieši závislosti rôznych balíčkov, ktoré sa naklikáte.

Keď to máte, stačí vyplniť základné info o projekte. A následne už dáte iba „Generate“ a môžete si stiahnuť výslednú appku v Jave.

Co je to Spring Boot?

Čo je Apache Tomcat?

Apache Tomcat je kontainer webových appiek v Jave, ktorý sa pridržiava implementácie JavaEE. Apache Tomcat vám možní nasadiť webovú appku typu war, ktorú si viete vytvoriť cez Spring Boot. Samotný Apache je úžasný webový sever, na ktorom beží plejáda rôznych dynamických webových stránok, ako napr. Apache a PHP. Je to jeden z najpoužívanejších webových serverov na svete, dlho bol aj najpoužívanejší webový sever na svete.

Dátové appky v Jave

V Spring Boote je ľahké si vytvoriť Backendové API appky s pripojením cez Hibernate. Teda napríklad, pokiaľ si chcete vytvoriť backendovú appku, ktorá sa pripojí na existujúcu webovú službu vo forme API (napr. XML alebo JSON) a bude výsledky spracovávať do databázy.

Aký je rozdiel medzi Spring Boot 1 a Spring Boot 2?

V Spring Boote 2 už nájdete Javu od verzie 8, čo znamená, že máte predvolene k dispozícií všetky featury po lambda výrazy v Jave. Apkky v písané v SpringBoote 2 bežia na Apache Tomcatoch od verzie 8.5. A ORM Framework Hibernate nájdete až od verzie 5.2, čo možno isto pokladať za výhodu. Bezpečnosť aplikácii cez Spring Security sa stala oveľa ľahšie konfigurovateľnou vo verzii 2. Napríklad ako Oauth2 sa stalo súčasťou Spring Security. Zmenila sa aj forma nastavení Spring Bootu (myslíme properties).

Co je to Spring Boot?

Aký je rozdiel medzi JavaEE vs. Spring Bootom?

Java EE(Enterprise Edition) je pokus o štandardizáciu Javy. Ocedí existuje JavaEE, tak sa na tento štandard odvoláva každá robustná implementácia Javy v produkčnom prostredí, ako napr. JBoss, Glassfish, Apache Tomcat, alebo napr. Jetty.

Spring Boot je postavený trochu inak. Ide o sériu praktických vylepšení Javy preto, aby sa dali rýchlo vyrábať flexibilné appky. Pod flexibilnou appkou si viete predstaviť to, že každá potrebuje iný okruh libiek resp. vylepšení klasickej Javy, s ktorými bude pracovať. Platí, že webové mikroslužby je najlepšie a najrýchlejšie písať pod Spring Boot-om.

Ako začať programovať?

Úvod do programovania pre každého bez prechádzajúcich znalostí.

Stiahnite so náš ebook teraz výnimočne zdarma!!!

Cicso Lab v Bratislave

Mohlo by vás zaujímať:

Java TeamLeader Pripravený pomôcť.

Java TeamLeader

Online kurz programovania v Jave

Školenie-java-pre-začíatočnikov

Programovanie nie je ťažké! Kódenie vlastných appiek v nástroji Java je veľká zábava. Do konca leta programujete vy sami alebo vaše bystré deti svoje prvé appky

Ako začať programovať?

Ako začať programovať?

Úvod do programovania pre každého bez prechádzajúcich znalostí. Stiahnite so náš ebook teraz výnimočne zdarma!!!

Ovládnite GIT a GitHub z príkazového riadku ako hacker

Školenie-java-pre-začíatočnikov

Vyhraďte si deň-dva a naučte sa pracovať s GITom tak, že vám vaši kolegovia budú pozerať cez rameno, ako to do pekla robíte... od úplných základov cez praktické príklady.

7dňová výzva programovania Webu

7dňová výzva programovania Webu

Budete vedieť vytvárať pekné weby koncom budúceho týždňa? Áno, dá sa to! Radi vám s tým pomôžeme. Stačí prijať Sedemdňovú výzvu a rezervovať si tento kurz